Čas pro sebe. Mnoho lidí o něm mluví, ale málokdo si jej skutečně udělá. A přitom čas pro sebe může představovat celou řadu věcí. Sport, hru na klavír, malování obrazu, tanec, vaření, práci na zahrádce, podnikání, čas strávený s partnerem, rodinou a přáteli, procházka, meditace, vědomá práce na sobě, rozvoj u kouče či terapeuta, péče o sebe, studium… Možností je skutečně nepočítaně a jsou zcela individuální.
V tomto článku se zaměříme na vědomý čas pro sebe, někdo jej nazývá časem vnitřním, hloubkovým. Jde o ten typ času, kdy si dovolíte nic nedělat a prostě jen jste. Tento čas pro sebe je jednou z nejdůležitějších životních esencí. Bez vědomého času pro sebe se cítíme nenaplnění, život nám proplouvá mezi prsty a my se pořád snažíme plnit své úkoly, potřeby druhých, ale i falešné potřeby nás samých.
Znáte ten pocit, kdy se vám už nechce nic dělat a cítíte, že je toho na vás moc? Nebo například cítíte, že se vám nechce věnovat pozornost něčemu či někomu jinému, potřebujete se nejdříve trochu zregenerovat, načerpat energii. Nebo jste možná naopak udělali všechno, co jste si předsevzali, vaše cíle jsou naplněné, ale vy se spokojení a naplnění necítíte. Právě v těchto okamžicích potřebujete zmíněný vědomý ČAS PRO SEBE. Potřebujete věnovat pozornost sami sobě, dát sebe na první místo.
Co se může stát, když pozornost sobě nevěnuji? Pocit frustrace se prohlubuje, kupí se napětí a přechází do výbušnosti. Lidé často reagují agresivně na lidi, se kterými spolupracují či kteří jim jsou nejbližší. Anebo přestanou mít zájem se s kýmkoliv stýkat. Všechno ztrácí na kvalitě.
Teorie výše je pěkná a jsem si jistá, že jste něco podobného již několikrát slyšeli. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy chcete vědomého času skutečně dosáhnout. Možná vás v této chvíli napadá, že na čas pro sebe vlastně nemáte čas. Máte mnoho povinností a plný kalendář svých úkolů.
A v tomto okamžiku je důležité se zastavit. Je nutné si uvědomit, že nemusíte nic, opravdu nic. Můžete jen tak být a cítit se na chvíli dobře jen sama / sám se sebou. Hluboký čas, o kterém právě teď mluvím, je ten, kdy věnujete plnou vědomou pozornost sami sobě a cítíte svou vlastní hloubku. Dalo by se to přirovnat k meditaci. Nikdo a nic vás neruší a vy si dovolíte prostě opravdu jen tak být.
Jak si ale tedy ten svůj čas najít? Nástrojů, které vám při hledání a nalézání vědomého času pomohou, existuje celá řada. Můžete jít do hloubky na psychoterapii, můžete tuto situaci řešit pomocí koučinku, kde si naleznete své vlastní řešení a vytvoříte svůj vlastní návod, můžete si udělat specifický kurz, zakoupit si knihu apod. Zmíněné možnosti nejsou pouze nástrojem, které vám s hledáním hlubokého času pomohou. Během těchto činností můžete čas pro sebe i rovnou prožívat.
Vědomý čas pro sebe potom pro někoho představuje procházka v přírodě, koupání v jezeře, pozorování západu slunce, skákání na místě či třeba i nicnedělání. Samotný proces je velice individuální a důležité je, že se během něj uvolníte a tzv. vypnete hlavu. Bez ohledu na to, které řešení zvolíte, existuje jedna věc, kterou můžete udělat už dnes. Rozhodnout se a začít po malých krůčcích měnit svůj návyk.
Připravila jsem pro vás rozvojovou kartičku, která vám zmíněný první krok pomůže udělat. Kartičku si můžete stáhnout a vytisknout. Najděte si klidné místo a jednotlivé otázky si upřímně zodpovězte.
Stáhnout kartičku v pdf zde.
Našli jste vlastní odpovědi na jednotlivé dotazy? Pokud se o nich chcete více pobavit, napište mi na coaching@katerinalubasova.cz. Budu se těšit na vaše postřehy.
Všechny informace uvedené v článku vychází pouze z mých vlastních zkušeností a ze zkušeností mých klientů. Nejsem lékař a mé texty nemají v žádném ohledu lékařskou péči nahradit. Pokud jste odborník v daném tématu, tak mě prosím kontaktujte. Ráda se dozvím více a tyto informace předám i svým čtenářům.